Jakie kolory wybrać do pokoju dziecka?

meble do pokoju dziecięcego

Kolory ścian w pokoju dziecięcym zależą od wielu czynników, choćby wieku czy płci dziecka. Wybierając kolor farby wewnętrznej do pomieszczenia, w którym będzie mieszkać maluch, pamiętajmy, że miejsce w nim znajdą także duże ilości zabawek i dodatków. Mając to wszystko na uwadze, podejmijmy dobrą decyzję.

Jaki kolor farby wewnętrznej wybrać do pokoju dziecka?

Zanim wybierzemy kolor farby wewnętrznej, sprawdźmy jej parametry i zdecydujmy się na taką, która nie będzie powodowała uczulenia. Za malowanie zabierzmy się co najmniej kilka tygodni przed porodem, by ściany zdążyły wyschnąć, zanim maluch przyjdzie na świat. Jeśli już o tym pomyśleliśmy, możemy się skupić na wyborze odpowiedniego koloru. Urządzenie i malowanie pokoju dla dziecka to bardzo przyjemny moment. Wyobrażając sobie malucha, który przyjdzie na świat, myślimy również o tym, by zapewnić mu jak najlepsze warunki życia, a piękny pokoik to przecież jego pierwsze własne miejsce. Nie dajmy się pokonać stereotypom. Dziewczynki nie muszą żyć w otoczeniu różu, a chłopcy wyłącznie w błękitach. Wybierając kolor ścian pamiętajmy, by pasował do koloru mebli, które będą stały w pokoju. Jeśli meble są ciemne, ściany muszą być jasne, pastelowe. Białe meble mogą kontrastować z ciemnym kolorem farby wewnętrznej. Wszystkie dodatki, także pościel do łóżeczka, ochraniacze czy lampki muszą pasować. Lepszym wyborem są kolory spokojne, gdyż zabawki, jakimi będzie otaczało się dziecko, z pewnością rozweselą pomieszczenie. Możemy także namalować motywy kwiatowe i roślinne, postaci z bajek czy zwierzątka. Duże, kolorowe elementy pobudzają wyobraźnię dziecka i pozytywnie wpływają na rozwój.

pokój dziecięcy

Ilość światła w pokoju, a wybór koloru farby

Wybierając kolor farby wewnętrznej do pokoju dziecka zwróćmy także uwagę na położenie pokoju w stosunku do kierunków świata. Pokoje od strony południowej są dobrze nasłonecznione, więc możemy w nich użyć farby w chłodnym kolorze. Ciepłe barwy (żółty, pomarańczowy) ocieplą pokoje leżące od strony północnej. Maluch na pewno chętnie będzie rysował, więc może dobrze nasłonecznioną ścianę wykorzystajmy jako tablicę (w sklepach znajdziemy specjalną tablicową farbę wewnętrzną) lub w ogóle jej nie malujmy, pozostawiając dziecku wolną rękę co do wyboru dekoracji.

Wnętrzarskie triki w pokoju dziecka

Ciekawym rozwiązaniem, który ujednolica i porządkuje pokój dziecka, jest użycie tego samego koloru do malowania ścian, podłogi i mebli. Ten trik często stosuje się w Skandynawii, która obecnie uważana jest za królestwo ciekawego designu. Tak pomalowany pokój jest wspaniałym tłem dla ładnych przedmiotów i dekoracji.

Wybór farby wewnętrznej do pokoju dziecka powinien być dostosowanych do naszych upodobań i możliwości mieszkaniowych. Kiedy dziecko będzie starsze, z pewnością samo będzie chciało decydować o tym, na jaki kolor pomalować jego pokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *