Kupujemy wózek na dłużej

Dobrze wybrany wózek trójfunkcyjny to świetna inwestycja. Nie tylko „rośnie” on razem z dzieckiem, ale także pozwala na spore oszczędności. Bardzo często rodzice pozbywają się takiego wózka dopiero wtedy, gdy korzysta już tylko ze swoich nóg i nie chce być wożone.

Jakie wady i zalety mają wózki wielofunkcyjne?

Wózki trójfunkcyjne to duża oszczędność – wystarczy raz wydać pieniądze i mieć zarówno wózek z gondolą, jak i spacerówkę, a do tego fotelik samochodowy. Co ważne, fotelik można z łatwością zamontować zarówno w samochodzie, jak i na stelażu wózka zamiast gondoli. Dużą zaletą wózków hybrydowych jest również to, że są one bezpieczne i stabilne, a do tego nie sprawiają żadnych problemów przy manewrowaniu. Ważny jest także komfort użytkowania, ponieważ gondola jest łatwa do przeniesienia, a zamiast niej można zamontować fotelik, co sprawdza się np. podczas szybkich zakupów.

Niestety wózki wielofunkcyjne są dość drogie, co jest ich największą wadą. Uchodzą również za cięższe od tradycyjnych wózków. Jest to szczególnie uciążliwe wtedy, gdy wózek trzeba wnosić po schodach. Warto też pamiętać o tym, że w modelach trójfunkcyjnych fotelik nie zawsze jest odpowiednio duży i malec bardzo szybko z niego wyrasta.

jaki wózek dziecięcy

Jak wybrać wózek trójfunkcyjny?

Wybierając wózek 3w1 trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Bardzo ważne są zwłaszcza koła – im są większe, tym wygodniej jeździ się po nierównościach. Duże koła pompowane sprawdzają się zarówno na dziurawych chodnikach, jak i przy pokonywaniu krawężników, czy podczas spacerów w lesie. Trzeba jednak pamiętać, że takie koła sporo ważą, a z powodu dużych rozmiarów wózek nawet po złożeniu może nie zmieścić się do bagażnika samochodowego. W przypadku, gdy wózek używany jest wyłącznie w mieście i na równych drogach, lepiej wybrać nieco mniejsze koła. Czy koła powinny być skrętne? W tej kwestii opinie są podzielone, dlatego przed podjęciem decyzji warto pomanewrować wózkiem w sklepie i sprawdzić jak się prowadzi.

Przy wyborze wózka duże znacznie mają jego wymiary i waga. Warto sprawdzić, czy po złożeniu zmieści się on do bagażnika. Ponadto w przypadku, gdy wózek trzeba będzie wnosić po schodach, trzeba w sklepie podnieść go i ocenić, czy po dodaniu ciężaru dziecka i ewentualnych akcesoriów nie będzie to zbyt trudne zdanie dla jednej osoby. Kwestią bardzo istotną przy zakupie wózka są też amortyzatory. W tym wypadku zasada jest bardzo prosta – jeśli wózek będzie używany gównie na kiepskich drogach i dziurawych chodnikach to amortyzatory muszą działać efektywnie i łagodzić wstrząsy. Element, o którym rodzice często zapominają przy wyborze konkretnego modelu, to łatwość składania i obsługi. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy wózek łatwo i szybko się składa przy użyciu jednej ręki, a także czy łatwo można go zamienić z wersji głębokiej na spacerową i odwrotnie.

Wózek wielofunkcyjny powinien mieć także regulowaną rączkę, aby można było jej wysokość dopasować do osoby, która będzie go prowadzić. Ponadto hybryda musi być wyposażona w pasy bezpieczeństwa, najlepiej jeśli są one pięciopunktowe i mają zapięcie, którego dziecko samo nie otworzy. Wózek musi mieć oczywiście atest PZH, którego potwierdzeniem jest duża litera „B” w trójkącie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *