Spaceruj bezpiecznie – skuteczna broń na komary dla dzieci

Komary to prawdziwa zmora wszystkich rodziców małych dzieci. Jest to duży problem, gdyż u małych dzieci nie można stosować standardowych środków przeciwko komarom. Jednak istnieje kilka sposobów na to, by uniknąć tych „bestii” i móc spokojnie spacerować. Warto się do nich stosować, wówczas każdy spacer, nawet ten w pobliżu jeziora czy po lesie stanie się prawdziwą przyjemnością.

Co rodzice powinni wiedzieć o komarach?

Komary to niewielkie owady, które mogą mocno uprzykrzyć życie. Jak się okazuje, to tylko samice tych owadów żywią się krwią i atakują ludzi. Najwięcej komarów można spotkać w miejscach wilgotnych, takich jak okolice jezior i rzek. Komary często występują także w lasach, w ogródkach działkowych, a nawet w miejskich parkach, w pobliżu sadzawek i oczek wodnych. Komary są też bardziej aktywne wczesnym  rankiem i wieczorem, w ciągu dnia nie ma ich aż tak dużo, by były dokuczliwe.

spray-przeciw-komarom-chicco

Spray przeciw komarom (źródło: http://www.chiccopolska.pl/produkty-chicco/pielegnacja/odstraszajace-komary.html)

Jak uniknąć spotkania z komarami?

Kiedy już wiemy, gdzie najczęściej żerują komary i o jakich porach są najbardziej aktywne, możemy ustawić spacer tak, by ich uniknąć. Nie oznacza to oczywiście konieczności rezygnacji ze spaceru po lesie czy parku.

Jeżeli wybieramy się w miejsca „podwyższonego” ryzyka, to warto iść tam, wtedy gdy komary są mniej aktywne, czyli przedpołudniem i wczesnym popołudniem (unikniemy wtedy też największego nasłonecznienia).

Jak zabezpieczyć dziecko przed komarami w czasie spaceru?

Najbardziej na ugryzienia komarów są narażone niemowlęta i noworodki. Nie potrafią one jeszcze się opędzić od komarów i jednocześnie nie można u nich stosować żadnych środków przeciw owadom. Czasami w przypadku małych dzieci zaleca się posmarowanie kołderki w wózeczku czy budki wózka olejkiem eterycznym o zapachu, którego nie lubią komary, jednak trzeba zwrócić uwagę czy taki zapach nie będzie też drażnił dziecka. Do takich zapachów należą między innymi zapach olejku eterycznego z lawendy, aloesu, eukaliptusa oraz drzewa herbacianego. U starszych dzieci, które skończyły już rok można stosować bardzo delikatne preparaty przeciwko owadom. Trzeba jednak dokładnie zastosować się do instrukcji umieszczonej przez producenta na opakowaniu, a także należy zwrócić uwagę na ilość substancji chemicznych w preparacie.

Kolejną rzeczą, która pomoże uchronić dziecko przed niemiłym spotkaniem z komarami jest moskitiera. Warto wybrać taką moskitierę, której splot będzie stosunkowo gęsty, by nie przepuszczała nawet najmniejszych owadów. Jednak trzeba pamiętać również o tym, że moskitiera musi być przewiewna, by dziecko mogło swobodnie oddychać i nie przegrzewać się będąc w wózku.

Dzieci na spacer warto ubierać również w przewiewne ubrania w ciemnych kolorach, gdyż jasne znacznie bardziej przyciągają owady, a co za tym idzie, zwiększają ryzyko tego, że dziecko będzie mogło być ugryzione. Koszulki powinny mieć długi rękaw, a spodenki długą nogawkę. Najlepiej wybierać ubranka z naturalnych tkanin. Dla małych dzieci najlepiej sprawdzają się śpioszki i body wykonane z bawełny organicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *